Newsletter subscribe

Budownictwo

Budownictwo ekologiczne

Posted: 5 grudnia 2016 o 16:29   /   by   /   comments (0)

Sektor deweloperski rozwija się z roku na rok coraz bardziej, co oznacza, ze inwestorzy szukają coraz to nowszych rozwiązań, żeby się wyróżnić spośród licznych ofert pojawiających się wokół. Na dzień dzisiejszy budownictwo mieszkalnie nie ma być już tylko estetyczne i komfortowe, od domów wymaga się o wiele więcej. Dawno już przestało nam zależeć na budynkach, które tylko wyglądają. Teraz mają jeszcze być ekologiczne i energooszczędne, a najlepiej same wytwarzać na siebie potrzebną energię.
Zrównoważone budownictwo stało się pewnego rodzaju trendem, niemniej jednak jest to trend jak najbardziej pozytywny – wpływa korzystnie nie tylko na środowisko naturalne, a więc również na zdrowie nasze i przyszłych pokoleń, ale też na tkankę miejską. Na czym polega zróżnicowane budownictwo? Na takim projektowaniu, żeby jak najbardziej ograniczyć zużycie energii i emisję szkodliwych związków do atmosfery, a przy tym zastosować systemy umożliwiające wykorzystywanie energii odnawialnej. Ekologiczne budownictwo zaczyna się więc tak naprawdę już podczas wstępnego projektu inwestycji – to na tym etapie wybierane są materiały oraz komponenty, które zostaną użyte do budowy. Warto tu zaznaczyć, że najczęściej wyższe koszty materiałów nie oznaczają w tym przypadku strat, a wręcz przeciwnie, zapewniają większy zwrot poniesionych kosztów, które zwrócą się już w przeciągu kilku lat – budynki określane mianem ekologicznych mogą generować oszczędności rzędu 50% energii i 40% wody, znacznie przy tym obniżając emisję gazów.
To, o czym wiele osób często zapomina, to fakt, że ekologiczny dom nie musi powstawać od podstaw, a w każdym razie nie zawsze. Istnieje wiele rzeczy, które możemy zrobić, żeby zamienić nasz dom w bardziej ekologiczny, przyczyniając się tym samym do zaoszczędzenia energii oraz zmniejszenia kosztów jego użytkowania. W jaki sposób „poprawić” nasz dom? Jednym z czynników zwiększających zużycie energii z całą pewnością może być źle położony dach czy nieszczelne okna – warto założyć stosowną izolację, a może nawet pomyśleć o ociepleniu całości.

Opracowano dzięki hurtowni materiałów budowalnych Hadex w Krakowie