Newsletter subscribe

Zdrowie i uroda

Choroby dziąseł mogą być nieodwracalne

choroby-dziasel
Posted: 10 marca 2016 o 13:48   /   by   /   comments (0)

Zapalenie dziąseł to coś, co może wystąpić u każdego, częściej jednak zdarza się u osób dorosłych. Co to takiego? To stan zapalny wywołany przez bakterie (bardzo rzadko wirusy) nagromadzone w płytce nazębnej – niewidzialnej, przylegającej do zęba warstwie, która ścieramy przy szczotkowaniu i czyszczeniu nicią dentystyczną. Jeśli nasza higiena ustna jest niewłaściwa i nie usuwamy płytki nazębnej podczas mycia zębów, wtedy prowadzi to do niszczenia zębów, dziąseł, aż w końcu również tkanek i kości. Choroby dziąseł rozwijają się powoli i stopniowo, dzięki czemu mamy szansę, żeby zareagować, gdy zauważymy pierwsze objawy. Niestety często objawy te są lekceważone, co prowadzi do rozwoju choroby i coraz poważniejszych zmian chorobowych, aż w końcu do nieodwracalnego zniszczenia kości, które stanowią podporę dla naszych zębów.

W jaki sposób można rozpoznać chorobę przyzębia? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zęby podczas ich szczotkowania. Jeśli zauważymy, że dziąsła krwawią podczas mycia zębów, powinno to być dla nas pierwszym znakiem ostrzegawczym. Równie niepokojącym objawem są zaczerwienienia i obrzęki oraz nieprzyjemny smak i cuchnący oddech. W późniejszym etapie dziąsła mogą oddzielać się od zębów, tworząc kieszonkę, w której zbierają się resztki jedzenia, stanowiąc tym samym idealną pożywkę dla bakterii. W jaki sposób można leczyć choroby dziąseł? Przede wszystkim należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, żeby zapobiec zbieraniu się płytki nazębnej. Jeżeli jednak płytka nawarstwiła się i stwardniała, mógł utworzyć się kamień nazębny, ten jest w stanie usunąć tylko dentysta. Może on również zaproponować pacjentowi zabieg polerowania korzeni zęba, który wygładzi nieregularności korzeni, co pozwoli zmniejszyć ryzyko zbierania się tam płytki nazębnej.

Nieleczone zapalenie przyzębia może prowadzić do tego, że zapalenie będzie postępować i zniszczeniu ulegną włókna i kości stanowiące podporę dla zębów. Spowoduje to paradontozę, czyli opuszczenie się dziąseł i odsłonięcie korzeni zębów, przez co zęby zaczną się ruszać. Oczywiście paradontozę też można leczyć (im wcześniejszy etap, tym większe szanse na zatrzymanie wszystkich zmian), jednak jest to już leczenie bardziej inwazyjne. Najpierw dentysta oczyszcza zęby z kamienia nazębnego, następnie chirurgicznie pozbywa się kieszonek, które utworzyły się w dziąsłach. Jednocześnie, do dziąseł ze stanem zapalnym wprowadza się leki, pomagające w odtworzeniu tkanki przyzębia.