Newsletter subscribe

Budownictwo

Ciekawe zastosowania betonu

Posted: 16 marca 2018 o 18:54   /   by   /   comments (0)

Beton jest jednym z najczęściej wykorzystywanych na budowach materiałów. Większość współcześnie budowanych domów stoi przecież na betonowych fundamentach. Ciężar wyposażenia wnętrz utrzymują betonowe stropy, w naszych domach i mieszkaniach stąpamy po deskach lub panelach, które układamy na betonowych posadzkach. Codziennie wchodzimy i schodzimy po betonowych schodach –  praktycznie każdy z nas na co dzień ma bardzo wiele styczności z betonowymi konstrukcjami.

Ten powszechny i czasem niedoceniany materiał można jednak wykorzystać na dużo więcej sposobów – architekci i projektanci wnętrz coraz chętniej sięgają po różne rodzaje betonu architektonicznego, dzięki któremu wzbogacają projektowane przez siebie aranżacje. Ten wytrzymały materiał możemy wykorzystać jednak również i w innych niż to się zazwyczaj zwykło czynić miejscach, uzyskując w ten sposób bardzo ciekawe i praktyczne rezultaty.

Beton –  wytrzymały budulec czy efektowna dekoracja?

Specjalne rodzaje betonu mogą spełniać na naszej posesji czy w naszym domu określone funkcje praktycznie. Wodoszczelny beton o odpowiedniej wytrzymałości doskonale sprawdzi się jako materiał, którym możemy wyłożyć posadzkę w garażu lub w piwnicy. Uzasadnione wydaje się również wykorzystanie betonu do wykonania konstrukcji ścian w piwnicy. Zarówno podłoga, jak i ściany piwnicy bardzo często narażone są na wpływ wilgoci oraz działanie wód gruntowych. Stosując wodoszczelny beton możemy uchronić się przed skutkami ewentualnego zalania pomieszczeń. Najlepiej wykorzystać do tego beton zbrojony. Doskonale sprawdza się w takich warunkach także beton z dodatkiem włókien rozproszonych, który dodatkowo chroni nas przed ewentualnymi przeciekami.

Z kolei posadzki w garażu muszą być odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i powinny być dużo bardziej wytrzymałe niż posadzki, które wylewamy wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Topniejący śnieg i lód, który dostaje się do wnętrza garażu na oponach samochodu łatwo może uszkodzić podłogę wykonaną z materiałów o mniejszej wytrzymałości. Bardzo często w garażu przechowujemy i używamy różnego typu narzędzia i sprzęty, które po przypadkowym upadku na mniej odporną posadzkę mogłyby trwale ją uszkodzić. Doskonale natomiast da sobie z tym radę beton posadzkowy. Można tu również wykorzystać beton zbrojony włóknem rozproszonym aby zapewnić sobie jeszcze mocniejszą ochronę i wytrzymałość.

Podjazd, który się nie nagrzewa.

Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jestem również wylanie betonu na podjazd –  nie tylko zresztą ze względu na wytrzymałość betonu i jego odporność na koleinowanie ale również i ze względu na doskonałe zachowanie się tego materiału w trakcie letnich upałów. Beton bowiem nie nagrzewa się aż tak bardzo pod wpływem wysokich temperatur, przez co użytkowanie podjazdu wykonanego z tego budulca jest w takich warunkach po prostu dużo mniej uciążliwe. Z powodzeniem można tutaj zastosować beton barwiony, niezwykle atrakcyjnie prezentują się również podjazdy wykonane z betonu z eksponowanym kruszywem.

Wysokiej jakości beton, cement oraz kruszywa produkuje na polski rynek grupa Górażdże.