Newsletter subscribe

Biznes i Firmy

Dlaczego potrzebne są szkolenia okresowe BHP dla pracowników?

Posted: 6 kwietnia 2017 o 20:34   /   by   /   comments (0)

Bezpieczeństwo i higiena pracy to najważniejsza sprawa, jaka dotyczy każdego zakładu pracy. Nie ukrywajmy, że jeśli pracownikom stanie się coś złego, to zarząd firmy będzie za to odpowiadał. Dlatego konieczne jest by pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni i wiedzieli jakie niebezpieczeństwa mogą na nich czyhać w danym momencie i jak bezpiecznie pracować. Wiedzę o bezpieczeństwie i higienie pracy przekazuje się zatrudnionym poprzez szkolenia okresowe BHP. Są one obowiązkowe i tyczy się to zarówno pracodawcy – w zakresie ich organizacji, jak i dla pracowników – jeśli chodzi o uczestnictwo w nich.

Nieobecność na szkoleniu BHP skutkuje zawieszeniem w prawach pracownika i może spowodować nawet usunięcie z zakładu pracy.
Na szkoleniach okresowych BHP pracownicy dowiadują się jak wykonywać konkretne czynności w sposób bezpieczny. Zwłaszcza jeśli pracują oni z chemikaliami, maszynami tnącymi lub przy źródłach wysokiego napięcia. Tam wymagana jest szczególna i można by nawet powiedzieć, że przesadna ostrożność. Jednak tej nigdy za wiele, ponieważ najmniejszy błąd może kosztować zdrowie a nawet życie. Dlatego też szkolenia okresowe BHP obejmują cały ten zakres wiedzy, który do zachowania odpowiedniej ostrożności jest potrzebny. Pracownik musi wiedzieć w którym momencie może zdarzyć się coś złego, a także jakie środki ostrożności podjąć, by uniknąć lub przynajmniej zminimalizować ryzyko.

Ostatecznie rzecz ujmując, szkolenia okresowe BHP potrzebne są po to, by zatrudnieni w firmie ludzie mogli bezpiecznie pracować. Organizacją szkoleń zajmuje się pracodawca, który może wynająć do tego celu osobną firmę, lub skierować pracowników na szkolenie do jej siedziby. Szkolenia BHP powinny odbywać się przynajmniej raz do roku, a jeśli w miejscu pracy są urządzenia lub substancje niebezpieczne, to nawet raz na kilka miesięcy. Za brak obecności pracownika na szkoleniu może grozić utrata stanowiska pracy, a jeśli pracodawca zaniecha obowiązku organizacji tych szkoleń, może się to wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami karnymi.