Newsletter subscribe

Budownictwo

Dom nowoczesny, czyli jaki?

Posted: 23 czerwca 2016 o 16:01   /   by   /   comments (0)

Sponsor : Lakma – Tynk mozaikowy

O tym jak definiowana jest nowoczesność w przypadku budynków mieszkalnych można zapewne prowadzić długie dyskusje, w których zresztą nie doszłoby do rozstrzygnięcia. A jednak, oglądając najnowsze projekty można zauważyć pewne elementy wspólne dla większości z nich.
Prostota
Dom nowoczesny, to prostota i elegancja – zamiast bogatych zdobień czy gzymsów, jasne barwy i geometryczne formy. Tym, co zwraca uwagę jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo są też dachy o małych kącie nachylenia – zagranicą często całkowicie płaskie, w Polsce, ze względu na nasz klimat i możliwość kłopotów z zalegającym na nich śniegiem, najczęściej wybierane są inne rozwiązania, w tym dachy dwuspadowe. Zastosowanie tego rodzaju dachów zmniejsza koszty budowy, które w przypadku rozbudowanych dachów są znaczne. Dodatkowo pozwalają na zastosowanie okien połaciowych, które wpuszczają do środka dzienne światło oraz na montaż kolektorów słonecznych, tym samym umożliwiając czerpanie energii w sposób najbardziej ekologiczny z możliwych.
Przestrzeń
Współcześnie, tym, co najbardziej wyróżnia nowoczesne domy, sprawiając, że są tak bardzo unikatowe i komfortowe, jest przestrzeń. Budownictwo nowoczesne jak to tylko możliwe ogranicza stawianie ścian działowych wewnątrz nieruchomości – otwarta przestrzeń to element niezwykle pożądany i ważny w najnowszych projektach. Coraz bardziej odchodzi się od zamkniętych układów, na rzecz tych o wiele bardziej przejrzystych i jasnych, łączących więcej jak jedno pomieszczenie. Do najpopularniejszych połączeń należy połączenie kuchni z salonem i częścią jadalnianą, co znacząco wpływa na mieszkańców, podświadomie nakłaniając ich do większej otwartości i interakcji. W licznych projektach można też zobaczyć odejście od tradycyjnych drzwi i ścian oddzielających poszczególne pomieszczenia – zamiast tego coraz popularniejsze jest otwieranie ich na siebie lub, w przypadku, gdy chce się zachować więcej prywatności, oddzielnie przestrzeni za pomocą ścian wykonanych z transparentnych – szklanych, ażurowych lub podobnych – materiałów.