Newsletter subscribe

Budownictwo

Domy z bali

Posted: 25 maja 2017 o 13:22   /   by   /   comments (0)

Budujemy dom, a naszym marzeniem jest posiadanie drewnianego domu, takiego, który całym swoim wyglądem opowiada historię rodziny, który wtapia się w krajobraz i przywodzi na myśl sielankowe, bezproblemowe życie na łonie natury. Budowa domów z bali spełni Twoje wszystkie wymagania!

Dom drewniany to dom szkieletowy albo wykonany z bali. Ten ostatni jest z pewnością kosztowniejszy, ponieważ wymaga użycia ogromnych ilości litego drewna w dużych rozmiarach. Czyli jest kosztowniejszy w warstwie materiału, ale też kosztowniejszych ze względu na wkład pracy, jaki należy w niego włożyć. Jednak to właśnie taki dom, nawet jeżeli jest stylizowany, najbardziej przypomina sielankowe obrazki z książek

Dom drewniany  z okrągłych bali może wyglądać jak wiejski, sielankowy budynek, ale można nadać mu również charakter nowoczesny. Do jego budowy stosuje się surowe drewno, dlatego też taki rodzaj domu wymaga czasu, który będzie potrzebny do obsychania bali. Pierwszy etap budowy to wzniesienie konstrukcji , potem czekamy aż drewno wyschnie i konstrukcja osiądzie. Według ekip montujących stopień osiadania może zająć nawet 5-6% wysokości ściany.

Do budowy domu z bali można też wybrać bale już osuszone aby przyspieszyć cały proces budowania. Jednak taki budynek po ustawieniu konstrukcji może jeszcze długo pracować, co może z kolei spowodować powstanie pęknięć i odkształceń.

Drewniane domy z bali stawiane są najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego, jodłowego, czasem modrzewiowego. Poszczególne bale z drewna litego lub warstwowo klejonego są o przekroju kwadratu, prostokąta, okrągłe lub owalne. Czasami do budowy używa się półbale, inaczej płazy.

Domy z bali stawiane przez doświadczone firmy są całkowicie szczelne i trwałe. Izolacja cieplna osiągana jest kilkoma sposobami. Na przykład bale mogą zostać ocieplone na wczesnym etapie , to znaczy złożone z dwóch części wypełnionych wcześniej pianką poliuretanową. Do izolacji stosuje się też okładziny pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym drewnem.

Aby nasz dom z bali łączył w sobie tradycję i nowoczesność, należy pochować wszelkie przewody, rury kanalizacyjne, wentylację w samym drewnie. Jest to możliwe i  wykonalne, na przykład instalację chowamy wewnątrz bali nawiercając otwory, którymi poprowadzi się kable, wszystkie puszki i gniazdka również znajdą swoje miejsce na powierzchni drewnianej konstrukcji. Przewody instalacyjne mogą zostać również schowane w warstwie izolacyjnej, pomiędzy dwiema częściami drewna. Grube rury kanalizacyjne ukrywa się w stropach. Tego rodzaju [oprowadzenie wszelkich instalacji wymaga ścisłego planowania i szczegółowej wizji domu na etapie projektowania.

Przeczytaj też: http://www.top100.com.pl/2017/05/25/energooszczedne-domy-drewniane-produkcja-i-charakterystyka/