Newsletter subscribe

Budownictwo

Gazobeton i jego wady i zalety

Posted: 16 grudnia 2017 o 21:03   /   by   /   comments (0)

Gazobeton to nic innego jak beton komórkowy. Jest to coraz częściej stosowany w budownictwie materiał budowlany.  To, co powoduje, że tak chętnie i często jest  wykorzystywany   to jego szczególne cechy  i istotne  w branży budowlanej  parametry i  walory, które gazobeton wyróżniają na tle innych materiałów budowlanych.  Opiszemy  kilka z nich.

Na początku jednak kilka słów o tym w jaki sposób powstaje ten materiał budowlany , gdyż zapewne  zastanawiacie się skąd  wzięła się nazwa „gazobeton”  ? Otóż stąd, że ten materiał  otrzymuje się z lekkiego betonu  poprzez wprowadzenie  do niego gazu – zwykle jest to powietrze wprowadzone  pod odpowiednim ciśnieniem  do dość plastycznej mieszanki  cementowej. Stąd  ten materiał komórkowy ma  wygląd lekko porowaty , a pory zwane są komórkami.  Porowatość  gazobetonu ma Duzy wpływ na jedną z jego głównych zalet, a więc izolacyjność termiczną. Zaletą  gazobetonu jest to, że materiał  ten akumuluje mniej ciepła, ale jednocześnie dłużej to ciepło  oddaje. Tłumacząc to na język bardziej przystępny  można powiedzieć, że budynki wzniesione z gazobetonu zapewniają  nam bardzo dobry komfort cieplny w okresie zimowym, ale także latem są przyjemne dla użytkownika, gdyż , nie dopuszczają do przegrzania pomieszczeń.

Wracając do temat – skąd popularność gazobetonu?

Otóż głownie ze względu na jego istotne  cechy takie jak :  dobra izolacyjność termiczna ( to bardzo pożądana w budownictwie cecha)  , gazobeton  jest lekki i łatwy do murowania – także systemem gospodarczym;   duża zaletą jest także łatwość obróbki tego materiału (przycinanie czy szlifowanie bloczków z gazobetonu  jest niezbyt pracochłonne i  znacznie skraca  czas wykonania  )  , kolejną cechą gazobetonu jest  jego niewielka masa ( przez co możliwości zastosowań są znacznie większe) a także – o to chyba jedna z ważniejszych cech tego materiału – bardzo przystępna cena. Ze względu na lekkość i masę oraz kształt z gazobetonu można budować wszystkie typy ścian,  jednak z wyjątkiem fundamentowych, ze względu na dośc duża nasiąkliwość tego materiału budowlanego 9 to jedna z jego nielicznych wad).

Gazobeton nadaje się idealnie do budowy ścian zewnętrznych budynków. Można budować z tego materiału także nadproża i wieńce , ponieważ  producenci gazobetonu  proponują   kształtki nadprożowe i to  o  różnych przekrojach. Gazobeton idealnie nadaje się także na stropy – dostępne są  bowiem na rynku pustaki stropowe i zbrojone belki do stropów a także  prefabrykowane płyty z gazobetonu.  Generalnie należy zauważyć, że producenci gazobetonu  proponują wiele rozwiązań i to bardzo  wygodnych w tym zakresie, a więc całe skomponowane w odpowiedni sposób kompleksowe    systemy ,  w których poszczególne elementy idealnie do siebie pasują .  Dzięki temu łatwość i szybkość budowania jest wręcz przyjemna, cieszy inwestora  głownie ze względu na szybkość stawiania budynku.    Więcej w tym temacie znajdziecie  Pastwo tutaj http://termalica.pl/Informacje/beton-komorkowy-co-to-jest

 

Kto cokolwiek wie o budownictwie wie, że nie ma materiałów idealnych. W każdym – czy to cegła czy pustak czy bloczek betonowy – znajdziemy i zalety o wady.   Jednak śmiało można  stwierdzić, że materiał jakim jest gazobeton właśnie jest bez wątpienia  się jednym z  najbardziej polecanych rozwiązań,  gdyż  jego zalety zdecydowanie górują nad jego wadami.