Newsletter subscribe

Biznes i Firmy

Jak wybrać rajstopy w 5 min – poradnik

Posted: 31 lipca 2016 o 09:26   /   by   /   comments (0)

Są rzeczy, bez których żadna kobieta nie może się obejść. Suszarka, buty, torebki, okulary przeciwsłoneczne… Wszystkie one są takie oczywiste, że nawet nie docenia się ich wartości. Do niezbędnych damskich akcesoriów można też dodać rajstopy. Są dostępne w każdym sklepie, nawet spożywczym. Cienkie, grube, wzorzyste, kolorowe, kabaretki… Producent rajstop musi się postarać, żeby jego towary były wykonane z najlepszych materiałów i trwałe.

Rajstopy – materiał
Pierwsze rajstopy wykonano z jedwabiu, jednak były one bardzo drogie. Stały się dostępne powszechnie dzięki włóknom syntetycznym, np. elastynie czy spadexie, poliamidowym i syntetycznym. Czym charakteryzują się owe materiały?
Lycra – Włókna elastylowe to lycra i dorlastan. Nie są elastyczne, ale rozciągają się prawidłowo. W zależności od jakości, mogą znajdować się na średnich lub wyższych półkach cenowych. Stretch i miktrofibra – Najtańsze rajstopy produkuje się najczęściej ze stretchu, te nieco droższe – z mikrofibry. Rajstopy ze stretchu to te słynne jednorazowe, schowane w pudełkach. Są szorstkie w dotyku, dlatego kobiety traktują je jako ostatnią deskę ratunku. Z mikrofibry produkuje się rajstopy kryjące lub półkryjące. Bardzo często znajdziemy kolorowe odmiany. Kobiety je uwielbiają. Wełna – sprawdza się w grubszych, zimowych lub późnojesiennych rajstopach. Jest miła i gładka w dotyku, doskonale ogrzewa nogę i izoluje, chroni przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Bawełna – może być różnej jakości – od tego zależy cena. Nie jest taka cienka jak mikrofibra czy lycra, dlatego rajstopy wykonane z niej nie są jednorazowe. Jest gładka, miła w dotyku, dobrze izoluje i trzyma temperaturę. Nadaje się na wiosenne i jesienne chłody. Akryl – stosuje się go jako zamiennik wełny. Też ociepla, jest miękki, gładki i puszysty, w zimowych rajstopach.
Grubość rajstop

Każdy producent rajstop na opakowaniu swojego produktu musi podać jego grubość. Jest ona określana za pomocą jednostek den lub dtex. Im wyższa liczba, tym grubsze rajstopy. Gdzie jakie nosić?
Najmniejsze jednostki, czyli 5-8 den to rajstopy letnie – czasem z microfibry, lycry lub stretchu. W ciepłe dni lub na uroczyste przyjęcia zakładane są uniwersalne rajstopy o grubości 15-20 den. To one najbardziej dostępne. Pojawiają się w pudełkach w hipermarketach, sklepach spożywczych i bazarach. 40-60 den są grubsze, na okres wiosenno-jesienny. Mogą być kryjące (z dodatkiem mikrowłókien) lub przezroczyste (z lycry). Grubość ponad 100 den jest przeznaczona tylko na okres zimowy. Są grube, ciepłe, miłe w dotyku. Najczęściej wykonane z wełny, akrylu albo bawełny.
Rozmiar rajstop
To kwestia jest najtrudniejsza dla kobiet. Rozmiary poszczególnych produktów mogą się od siebie różnić. Z tyłu opakowania jest tabelka z symbolami i objaśnieniami dotyczącymi wzrostu i wagi lub wzrostu i obwodu bioder. Tymi wymiarami ciała należy się sugerować. Jest S – czyli 2, M – 3, L – 4 i XL – 5.

Wybór rajstop nie jest prosty. Na rynku bieliźnianym jest tak wiele produktów z różnych materiałów, że nie sposób wybrać. Wtedy należy zobaczyć, co napisał producent rajstop na ich opakowaniach. Zwróćmy uwagę na materiał, grubość, stopień zmatowienia oraz rozmiar.