Newsletter subscribe

Budownictwo

Jak wybrać żyrandol do salonu?

Posted: 25 maja 2016 o 21:22   /   by   /   comments (0)

Żyrandol jako element wystroju wnętrza wciąż nie wychodzi z mody. Umiejętnie dobrany pełni w pomieszczeniu nie tylko funkcję oświetleniową, ale i dekoracyjną.

O oświetleniu salonu trzeba pomyśleć już na etapie jego projektowania.Choć już sama lampę najlepiej kupić po umeblowaniu całego pomieszczenia.  Żyrandol jest bowiem elementem, który widać na pierwszy rzut oka, zaraz po wejściu do pomieszczenia. Obecnie na rynku wybór jest bardzo szeroki. Poszczególne modele różnić się mogą stylem, materiałem z jakiego zostały wykonane, wielkością czy ilością żarówek.

Żyrandole kryształowe kojarzą się z luksusem. Są na pewno ponadczasowe i sprawdzają się również obecnie. Pięknie odbijają światło. Wykonane z mosiądzu są bardzo wytrzymałe oraz łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Taki żyrandol nie zardzewieje i prezentuje się efektownie. W sklepach znaleźć można je w dwóch wersjach: złoty połysk oraz patyna antyczna. Wykorzystuje się w nich klosze abażurowe oraz szklane.

Żyrandole wykonane ze szkła mogą przyjmować różnorodne kształty oraz kolory. Dostępne są w wielu stylach i wielkości. Prezentują się niewątpliwie bardzo efektownie i sprawdzają się niemal w każdym wnętrzu. Modele wykonane z tworzyw sztucznych np. plastiku również występują w zasadzie w dowolnej kolorystyce, posiadają rozmaite kształty. Są łatwe do czyszczenia i bardzo trwałe. Niektóre  z nich przypominają swoim wyglądem inne materiały – kryształ, szkło itd.

Żyrandole drewniane nie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Pasują jedynie do salonów utrzymanych np. w stylu retro, z ciężkimi i klasycznymi meblami. Są raczej ciężkie pod względem wygląd i mogą zepsuć wystrój, choć umiejętnie dobrane mogą zrobić prawdziwą furorę. Coraz popularniejsze na naszym rynku są również żyrandole wykonane z kartonu bądź papieru. Coraz częściej pojawiają się także w salonie. Pasują zwłaszcza do wnętrz utrzymanych w stylistyce skandynawskiej czyli białych, klasycznych, minimalistycznych. Zwykle maja formę papieru, ale przybierać mogą także inne, bardziej fantazyjne kształty.

Źródło – http://lampykemar.pl/3-lampy-wiszace