Newsletter subscribe

Finanse

Jaką księgowość wybrać?

Posted: 7 czerwca 2016 o 13:22   /   by   /   comments (0)

Każda firma wymaga pewnego rodzaju dokumentacji – prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, rozliczania podatku VAT, wystawiania faktur i innych tego typu rzeczy, które muszą zostać zrobione, żeby firma mogła istnieć. Wszystko to oczywiście oznacza dodatkową pracę, którą trzeba wykonać.

Część przedsiębiorców zajmuje się tym samodzielnie – najczęściej jest to uwarunkowane chęcią zaoszczędzenia, w końcu wynajęcie kogoś lub zatrudnienie oznacza dodatkowe koszty. Jest to dobre i najczęściej efektywne rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy decydują się na nie osoby, które posiadają już na ten temat jakąś wiedzę i doświadczenie lub są gotowe podjąć się nauki tego. Księgowość dla firm jest pracochłonna, jednak nie jest to coś, czego nie można by się spokojnie nauczyć, pod warunkiem, że nie przerażają nas cyferki i praca nad dokumentami. Dla takich osób powstały liczne programy, ułatwiające radzenie sobie z księgowością.

Ci zaś, którzy nie czują się na siłach, by samemu się tym zająć, mogą zdecydować się na jedną z dwóch możliwości: podjąć współpracę z biurem rachunkowym lub zatrudnić księgowego. Obie opcje mają swoje wady i zalety, co nie powinno nikogo dziwić. Wynajmując biuro dla którego księgowość dla firm jest głównym zajęciem, możemy mieć pewność, że podejmujemy współpracę z profesjonalistami, którzy się na tym znają. Dzięki temu zaś, że wynajmujemy je do realizacji konkretnej usługi, koszty nie są aż tak wysokie jak w przypadku zatrudnienia własnego księgowego. Zmniejsza się też ryzyko operacyjne, które jest po stronie biura rachunkowego. Jedną z najczęściej wymienianych wad jest zaś fakt, że wynajmując kogoś z zewnątrz, jesteśmy zmuszeni powierzyć mu dane firmy. Pod tym względem o wiele lepsze jest zatrudnienie kogoś na stanowisku księgowego – pracownik ten cały czas pozostaje w firmie, gdzie możemy go w pewien sposób kontrolować i w razie potrzeby poprosić o wyjaśnienie jakiejś kwestii. Niestety zatrudnienie na etacie księgowego to dużo większy koszt niż wynajęcie firmy – płacimy za zajmowanie stanowiska, a nie za konkretną usługę. Na nas też spada odpowiedzialność za to, by wszystkie dokumenty i dane się zgadzały.

Autor: Hera – Biuro rachunkowe Katowice