Newsletter subscribe

Hobby

Kolekcjonowanie monet

Posted: 21 kwietnia 2016 o 16:26   /   by   /   comments (0)

Kolekcjonowanie to pasja, która może zajmować cały wolny czas. Jego plusem są duże zyski, które może zgarnąć osoba kolekcjonująca. Zbierać można praktycznie wszystko, jednak istnieją przedmioty, które mają typowo charakter kolekcjonerski, lecz mają inne zastosowanie pierwotne. Przedmiotem takim są na przykład monety. Kolekcjonowanie starych monet nazywa się numizmatyką. Jest to hobby popularne na całym świecie. Na początku osoby zbierają tanie monety, które są łatwe do zdobycia, a przede wszystkim tanie. Z czasem hobby wchodzi w wyższy level i zbierane monety są coraz droższe. Niektóre egzemplarze zebranych monet mają bardzo wysoką wartość, a kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie każdą sumę. Numizmatyka to nie tylko zbieranie starych monet, ale ich badanie, opisywanie i systemtyzowanie. Numizmatyka pojawiła się w XIV wieku. W modzie było wtedy kolekcjonowanie statych monet z okresów starożytności i średniowiecza.
Stawiając pierwsze kroki w numizmatyce, należy skupić się na tym gdzie i w jaki sposób możemy je pozyskać, aby móc rozpocząć lub wzbogacić naszą kolekcję. Warto odwiedzić towarzystwa numizmatyczne, targi staroci, antykwariaty. Warto także poznać wiedzę na temat tego jak zbierać monety. Jest dostępnych wiele książek o tej tematyce. Pomoże to zdobyć informację o tym jak rozpoznać naprawdę wartościową monetę i uniknąć sytuacji,  w której okaże się ona falsyfikatem. Istnieje wiele katalogów numizmatycznych. Bardzo popularnymi są katalog polskich monet Fischera i Parchimowicza lub katalog monet światowych Krausego.
W wielu przypadkach kolekcjonowanie monet rozpoczyna się w sytuacji, kiedy osoba otrzyma monetę w prezencie. Zaczyna ją interesować jej historia, pochodzenie, z jakiego zbioru monet pochodzi, kto ją wcześniej posiadał. Każdy numizmata musi się określić w swoich zbiorach. Nie da się przecież zbierać wszystkich monet. Dlatego warto sprawić aby zbiór był ciekawy i miał dużą wartość. Dużo osób kolekcjonuje polskie monety. W Polsce to normalne, ponieważ jest do nich duży dostęp. Wśród polskich numizmatyków popularne są monety z czasów międzywojennych, powojennych, monety polskich królów.

Więcej informacji na http://www.skup-znaczkow.pl/