Newsletter subscribe

Finanse

Kredyt na używany samochód

Posted: 23 czerwca 2016 o 15:37   /   by   /   comments (0)

Samochód dawno przestał być dobrem luksusowym, na dzień dzisiejszy niemal każdy posiada choć jedno auto, a nawet jeśli takowego nie posiada, to jest to tylko kwestią czasu. Sposób finansowania samochodów jest dobrze rozwinięty i w zależności od opcji dedykowany różnym grupom społecznym. Banki prześcigają się w tworzeniu ofert idealnych, które przyciągną do nich klientów, gotowych na podjęcie zobowiązania finansowego. Biorąc więc pod uwagę różną zamożność potencjalnych klientów, duża część z nich zdecydowała się też na kredytowanie samochodów używanych.
Kredyt z banku czy w komisie?
Najczęściej większe komisy posiadają podpisane umowy z jakimś bankiem i oferują kredyt samochodowy od współpracującego z nimi partnera. Zanim jednak zgodzimy się na wzięcie kredytu w danej firmie, warto sprawdzić też oferty innych banków – kredyty samochodowe można sprawdzić bezpośrednio w poszczególnych bankach, popytać znajomych lub na stronach internetowych. Dobrą opcją są też wyszukiwarki kredytowe.
Sprawdzając poszczególne oferty, należy zwrócić uwagę nie tylko na warunki finansowe, ale też na to jakie samochody możemy wziąć na kredyt w poszczególnych instytucjach, często zdarza się bowiem tak, że banki mają swoje zastrzeżenia, co do kredytowanych samochodów używanych – mają na to wpływ między innymi wiek samochodu oraz okres długość okresu kredytowania. Przykładowo, w jednym banku sumuje się wiek pojazdu oraz okres kredytowania i nie może on przekroczyć 10 lat, natomiast gdzie indziej wiek samochodu nie ma znaczenia, zaś okres kredytowania może wynieść nawet 8 lat. Wszystko zależy więc od naszych potrzeb, preferencji i tego czy bardziej nam zależy na konkretnym samochodzie, czy na korzystnym kredycie. Zależnie od tego możemy rozglądać się za ofertami. Ograniczenia te mają swoje wyjaśnienie w tym, że bank potrzebuje jakiegoś zabezpieczenia – tym zabezpieczeniem jest samochód, nie mogą więc pozwolić, by jego wartość była zbyt niska, gdyż byłoby to dla kredytodawcy ryzykowne. Jeśli nie jesteśmy pewni czy bank przychyli się do udzielenia nam kredytu na konkretny samochód, najlepiej wybrać się do konkretnego banku ze wstępną dokumentacją upatrzonego samochodu i zapytać.