Newsletter subscribe

Finanse

Leasing korzystniejszy od kredytu

Auto w leasingu
Posted: 10 marca 2016 o 13:25   /   by   /   comments (0)

Samochody firmowe to w zasadzie już norma, większość firm takie posiada. Nie każdego jednak stać na to, żeby ot, tak kupić kilkanaście firmowych samochodów. Oczywiście można je wziąć na kredyt, jednak w przypadku kredytu badana jest zdolność kredytowa, co w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw może być czasami nieco kłopotliwe. Nie każdy bank chce również udzielić kredytu nowopowstałej firmie. Takich wątpliwości nie mają firmy leasingowe i to właśnie jest jednym z powodów dla którego ta forma finansowania firmowych aut jest tak popularna – szacuje się, że z leasingu korzysta ponad połowa firm.
Czym jest leasing samochodowy? To umowa wynajmu, polegająca na odpłatnym użytkowaniu auta w określonym czasie i na określonych warunkach. Usługi leasingowe świadczy wyspecjalizowana w tej dziedzinie firma, oferująca różnego typy samochodów – od osobowych, przez ciężarowe i dostawcze. Leasingobiorcą, a więc osobą, która będzie korzystać z samochodu, może być przedsiębiorca lub osoba prywatna.
Przedsiębiorcy cenią sobie formę finansowania jaką jest leasing, głównie przez wzgląd na to, że nie muszą angażować żadnych środków własnych ani udowadniać zdolności kredytowej, a co za tym idzie mogą zaciągnąć kredyt na inne cele. Zaletą dla firm jest również to, że ratę leasingową można wpisać jako koszt prowadzonej działalności.
Jak wygląda finansowanie samochodu poprzez leasing? Rata leasingowa składa się z raty kapitałowej, będącej częścią spłaty wartości początkowej samochodu oraz raty odsetkowej, czyli odsetek z tytułu finansowania, ustalonych przez leasingodawcę. Należy również wziąć pod uwagę możliwą opłatę wstępną lub końcową, wszystko zależy od podpisanej umowy. Co się dzieje, po spłacie całej kwoty i upływie okresu umowy? W przypadku leasingu operacyjnego, leasingobiorca ma możliwość wykupu samochodu za określoną kwotę, z czego jednak nie musi korzystać, natomiast w leasingu finansowym leasingobiorca zostaje właścicielem auta w momencie, gdy zostaje ono spłacone lub jest zobowiązany do zakupu samochodu za sumę określoną wcześniej w umowie.