Newsletter subscribe

Zdrowie i uroda

Leczenie Alzheimera – czyli jak przedłużyć zdrowie seniorom

Alzheimera
Posted: 29 czerwca 2016 o 10:42   /   by   /   comments (0)

Choroba Alzheimera  atakuje układ nerwowy osób starszych i niestety z czasem uniemożliwia ludziom normalnie i samodzielne życie. Jest nieuleczalna, jednak wymaga stosowania indywidualnej terapii, która pozwala jedynie na przedłużenie podstawowych funkcji życiowych i spowolnienie postępów choroby.

Podstawą leczenia jest wczesna i odpowiednia diagnoza. Wtedy terapia przynosi określone skutki i znacznie łagodzi objawy. Niestety Alzheimera nie da się jednak całkowicie wyleczyć bądź wykluczyć pewnych objawów, ale można skutecznie przedłużyć zdrowie seniorów.

Leczenie Alzheimera we wczesnym stadium choroby polega w głównej mierze na podaniu środków zawierających acetylocholinę, która odpowiada za zwiększenie impulsów między komórkami nerwowymi w mózgu. Na tym etapie neurolodzy zalecają najczęściej tzw. inhibitory cholinesterazy.

Równie często stosowane są także inhibitory receptora NMDA. Memantyna, która jest ich głównym składnikiem zmniejsza nadmiar kwasu glutaminowego, który uszkadza komórki nerwowe. Dzięki tym lekom chory na Alzheimera dłużej utrzymuje zdolności poznawcze i codzienne funkcjonowanie.

Alzheimer często powoduje również u chorego zaburzenia psychiki, dlatego też leczenie Alzheimera rozszerza się o leki przeciwdepresyjne i psychotropowe. Warto też wzbogacić o elementy niefarmakologiczne, takie jak: terapia zajęciowa, trening pamięci.

W leczeniu Alzheimera najważniejsza jest regularność i skrupulatność stosowania leków. Niezwykle ważne jest wsparcie bliskich osób chorego lub opiekuna, by mała pomyłka nie zaważyła na efektach stosowanej terapii. Warto też kontrolować ewentualne skutki uboczne lekarstwa, a wszystkie niepokojące sygnały i nasilające się objawy trzeba skonsultować z lekarzem.

Istotne jest również, żeby chory nie pozostawał samotny w walce z postępem Alzheimera, dlatego jego bezpośredni opiekun powinien dowiedzieć się, jak pomagać w leczeniu, jak wspierać chorego, żeby jak najdłużej zachować go w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.