Newsletter subscribe

Biznes i Firmy

Metale kolorowe – aluminium i jego stopy

Posted: 25 maja 2016 o 21:45   /   by   /   comments (0)

Metale kolorowe (nieżelazne) to wszystkie metale z wyjątkiem żelaza. Ze względu na swoje zróżnicowane właściwości fizyczne, mechaniczne i chemiczne znajdują zastosowanie w bardzo wieli dziedzinach.

Do metali kolorowych lekkich zalicza się aluminium (Al) i jego stopy. Aluminium hutnicze zawiera w swoim składzie około 99-99,8% aluminium, aluminium rafinowane 99,995%. Główne zanieczyszczenia technicznie czystego Al stanowią Fe i Si.

Aluminium rafinowane wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle chemicznych do produkcji aparatury chemicznej oraz w elektronice i elektrotechnice (kondensatory). Aluminium hutnicze zastosowanie znalazło w produkcji folii,  powłok kablowych oraz przewodów elektrycznych. Walcuje się je również na blachy i folie, z których wyciska się pręty, rury i różnego typu kształtowniki. Prowadzi się to ww warunkach podwyższonej temperatury (450 stopni Celsjusza).

Aluminium charakteryzuje się wysoka przewodnością elektryczną i cieplną, dzięki czemu wykorzystuje się je m.in. do produkcji przewodów elektrycznych. Jest poza tym odporne na działanie powietrza, wody, kwasów organicznych oraz związków azotu. Nie jest odporne natomiast na ługi, kwasy beztlenowe i wodę morską. Jedną z jego najważniejszych cech jest niska gęstość.

Stopy aluminium dzieli się generalnie na stopy odlewnicze i stopy do przeróbki plastycznej. Stopy odlewnicze zawierają zazwyczaj więcej pierwiastków stopowych (do 25%) niż stopy do przeróbki. Stopy do przeróbki plastycznej zawierają zwykle mniejsze ilości dodatków stopowych – miedź (do. 5%), magnez (do 6%) i mangan (do 1,5%), znacznie rzadziej krzem, nikiel. Stopy odlewnicze zwykle występują w grupach Al-Si, Al-Mg oraz Al-Cu, z tym, że największe zastosowanie znajduje pierwsza z nich – tzw. siluminy.

Najpopularniejsze stopy aluminium to fechral (stop żelaza, chromu i aluminium) wykorzystywany do produkcji elementów grzejnych oraz kantal (żelazo, chrom oraz domieszka glinu i kobaltu) znajdujący zastosowanie w drutach oporowych.

Aluminium uzyskuje się z boksytu. W procesie wzbogacania przetwarza się go w tlenek glinu.

Więcej na – http://www.stellmet.pl/