Newsletter subscribe

Budownictwo

Metropolia Silesia – nieograniczony potencjał

Posted: 6 maja 2016 o 14:19   /   by   /   comments (0)

Myśląc o metropolii i dużym potencjale gospodarczym pierwszą myślą jaka się nasuwa jest Warszawa, a w następnej kolejności większe miasta – stolice województw. I jest w tym pewna słuszność, a jednak istnieje w Polsce miejsce, będące największym wielkomiejskim organizmem w tej części Europy. Metropolia Silesia – największy ośrodek miejski w kraju i drugie pod względem wielkości centrum naukowe. Czternaście miast Śląska i Zagłębia, zamieszkałe przez dwa miliony ludzi.

Metropolia Silesia to nieograniczony potencjał gospodarczy, naukowy i inwestycyjny. Czternaście dużych miast skomunikowanych ze sobą w bezpośredni sposób sprawia, że wszędzie jest blisko – codziennie z pomocą komunikacji przemieszcza się ponad 1,2 milionów ludzi. Śląsk to nie tylko stolica województwa, w przeciwieństwie do innych województw, Śląsk posiada kilka centrów, w których tętni życie i każde z nich posiada bogatą ofertę biznesową, gospodarczą i kulturalną. Większość spośród tych czternastu miast należących do Metropolii Silesia stanowią miasta akademickie. Teatry, kina, muzea, parki – wszystko to jest w zasięgu ręki. Pod względem kulturalnym Metropolia Silesia jest bardzo różnorodna – Gliwicki Teatr Muzyczny, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Teatr Śląski, Wesołe Miasteczko, liczne festiwale filmowe, teatralne oraz muzyczne. Swoistą atrakcję, podkreślającą industrialny charakter województwa jest Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Co ważne, miasta należące do Aglomeracji z powodzeniem łączą w sobie wysokie tempo wielkomiejskiego życia z ciszą, spokojem i zielenią. Tym samym każde z tych miast stanowi idealne miejsce do mieszkania – Gliwice, Katowice, Zabrze, Chorzów. Każde z tym miast jest dobrze skomunikowane z innymi, posiada dostęp do instytucji kultury oraz sportu i jednocześnie obfituje w spokojne, ciche dzielnice.

Metropolia jest jednym z najlepszym miejsc do inwestowania w Polsce – już teraz działa tam blisko 200 tysięcy firm i przedsiębiorstw, z czego 60% należy do sektora usługowego. Solidne zaplecze biznesowe, wykwalifikowani ludzie i atrakcyjna przestrzeń składają się na miejsce o wyjątkowo atrakcyjnym rynku pracy – to właśnie w Aglomeracji Śląskiej jest jedna z najniższych stóp bezrobocia w kraju.