Newsletter subscribe

Hobby

O zaletach żeglarstwa

Posted: 3 maja 2016 o 15:00   /   by   /   comments (0)

Żeglarstwo jest jedną z popularnych metod spędzania aktywnie czasu wolnego i jedną z najbardziej wszechstronnie rozwijających dyscyplin sportu. Uczy cierpliwości, brania odpowiedzialności za własne decyzje, radzenia sobie z przeciwnościami i niedogodnościami, kształtuje również kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Przez żeglarskie autorytety i instruktorów z wieloletnim doświadczeniem jest z tego powodu określane jako szkoła charakterów.

W celu korzystania w pełni z możliwości rozwoju, które niesie za sobą jachting, warto zorientować się, czy w okolicznym klubie wodniackim prowadzone są kursy żeglarskie. Nauka prowadzona jest przez kluby umiejscowione na terenie całej Polski, zarówno nad morzem, jak i nad niektórymi jeziorami. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej, instruktorzy mają wieloletnie doświadczenie zarówno w samym żeglarstwie, jak i w nauczaniu. Często w ramach kursu uczy się uczestników również meteorologii, nawigacji oraz udzielania pierwszej pomocy. Żeby otrzymać stopień żeglarza jachtowego i poświadczający go patent, należy mieć skończone 14 lat i zdać egzamin, który najczęściej organizowany jest w macierzystym klubie kursanta. Egzamin i wystawienie przez Polski Związek Żeglarski patentu są dodatkowo płatne, przy płatności za sam dokument uczniowie i studenci do lat 26. mają zniżkę w wysokości 50%.
Sam kurs żeglarski to wydatek oscylujący w granicach 1000 złotych, ostateczna kwota zależy od klubu. Szkolenie jest jednak warte swojej ceny, ponieważ jachting to zarówno doskonały sposób aktywnego wypoczynku, jak i swoista szkoła, z której wynieść można przydatne w wielu dziedzinach życia umiejętności. Ogromne znaczenie ma także samo piękno żeglarstwa, okazja do obcowania z przyrodą w nietypowych warunkach i do sprawdzenia własnych sił w walce z żywiołem.

Podstawowy w żeglarskiej hierarchii stopień żeglarza jachtowego pozwala na pływanie po morskich wodach wewnętrznych jachtami o długości do 12 metrów, pozostałych wodach morskich nie dalej niż dwie mile morskie od brzegu i wyłącznie w porze dziennej, oraz bez ograniczeń po wodach śródlądowych. Jest to świetny początek żeglarskiej przygody, na rozpoczęcie której tak naprawdę nigdy nie jest za późno. Żeglarstwo jest dyscypliną specyficzną o tyle, że bardzo szybko potrafi stać się życiową pasją. Doceni to każdy, kto choć raz znalazł się na wodzie pod łopoczącymi żaglami.