Newsletter subscribe

Zdrowie i uroda

Pomoc dla rodzin alkoholików – gdzie jej szukać?

Posted: 18 października 2017 o 11:55   /   by   /   comments (0)

Alkoholizm jest jednym z najpowszechniejszych uzależnień na świecie. Także w Polsce stanowi bardzo poważny problem. Dotyczy ludzi obu płci, w różnym wieku, z każdym wykształceniem i o wszelkim statusie majątkowym. Niestety, choroba alkoholowa powoduje szkody nie tylko osobie, która tkwi w szponach nałogu. Sieje również ogromne spustoszenie w życiu jej rodziny. Nie bez powodu najbliżsi alkoholika, czyli ci najmocniej odczuwający konsekwencje jego nałogu i silnie w niego uwikłani, nazywani są przez profesjonalistów „współuzależnionymi”. Choć sami nie spożywają napojów procentowych, to niszczą one ich życie w podobnym, a niejednokrotnie nawet większym stopniu, niż życie samego pijącego.

Syndrom współuzależnienia – objawy
Nie każdy członek rodziny alkoholika jest współuzależnionym. Czasem, mimo negatywnego wpływu nałogu na życie, niektórym udaje się pozostać skupionymi na własnych sprawach, z odpowiednim dystansem do tego, czego nie są w stanie zmienić. Natomiast o współuzależnieniu mówimy, jeśli osoba wykazuje cechy, takie jak:
– silne skoncentrowanie myśli i działań na nałogu drugiego człowieka
– zaprzeczanie problemowi lub jego usprawiedliwianie
– próby ukrycia problemu
– przejmowanie odpowiedzialności za nałóg drugiej osoby
– przejmowanie konsekwencji nałogu, branie na siebie obowiązków uzależnionego
Taka sytuacja może ostatecznie doprowadzić do poważnych zaburzeń u samego współuzależnionego. Istnieje ryzyko, że wystąpią u niego objawy psychosomatyczne, jak nerwica, depresja, stany lękowe, poczucie samotności, pustki itp.

Pomoc dla rodzin alkoholików
Ze względu na konsekwencje, jakie w całej rodzinie powoduje nałóg choćby jednej osoby, większość bliskich alkoholików, bez względu na to, czy uznani zostaną na współuzależnionych, czy jedynie znajdują się w grupie ryzyka, powinno szukać specjalistycznej pomocy. Można ją znaleźć w niektórych ośrodkach terapeutycznych, ośrodkach interwencji kryzysowej, w prywatnych poradniach. Informacje na temat możliwości leczenia samych alkoholików, jak i terapii dla ich bliskich, można też znaleźć na stronie http://leczyc.pl.

Pomoc dla DDA
DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików to osoby, które mimo prowadzenia własnego życia i wyrwania się z domu pełnego alkoholu, nadal wykazują zaburzenia związane z traumą przeżytą w dzieciństwie z powodu uzależnienia rodzica lub rodziców. Często, mimo wrażenia, że ich życie jest ułożone, wykazują szereg cech wskazujących na brak rzeczywistego przystosowania do życia w społeczeństwie. Niejednokrotnie wyróżniają się ograniczoną umiejętnością wyrażania uczuć i emocji, zachowawczością w działaniu, miewają także lęki i skłonność do stanów depresyjnych. Korzystając z możliwości autodiagnozy dostępnej na wymienionej wyżej stronie, można sprawdzić, czy należy się do grona DDA oraz uzyskać wskazówki dotyczące poprawy jakości swojego życia.