Newsletter subscribe

Zdrowie i uroda

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Jak leczyć POChP?

Posted: 18 lutego 2021 o 11:08   /   by   /   comments (0)

Nie ulega wątpliwości, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc z roku na rok atakuje coraz większą liczbę osób. Wszystko za sprawą szkodliwego trybu życia, jakie zwykliśmy prowadzić. Badania wskazują, że na POChP na terenie naszego kraju cierpi już 2 miliony osób; na świecie natomiast liczba ta wynosi niemal 400 milionów! I choć wydawać by się mogło, że próba uporania się ze wskazaną dolegliwością to walka z wiatrakami, prawda wygląda zupełnie inaczej. Jeśli zatem jesteś zainteresowany zagadnieniem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc i zastanawiasz się, jak leczyć POChP, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Serdecznie zapraszamy Cię do lektury!

Czym jest POChP?

Zacznijmy jednak od początku, a więc od wyjaśnienia, czym właściwie jest wskazana przez nas choroba. Słowa „przewlekła” chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć – to ewidentne wskazanie na dolegliwość, która cechuje się charakterem ciągłym. Co jednak znaczy obcobrzmiąca obturacja? Otóż jest to nic innego, jak termin medyczny określający zwężenie; w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mówimy o zwężeniu oskrzeli i górnych dróg oddechowych, co niewątpliwie wpływa na komfort codziennego funkcjonowania pacjenta.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/. Dzięki wskazanemu portalowi zyskujesz możliwość poznania POChP od podszewki, bazując wyłącznie na sprawdzonych źródłach i rzetelnych badaniach.

Jak leczyć POChP?

Dobrze – wiesz już, czym jest POChP. Najwyższa pora na przejście do meritum, czyli wskazania, jak leczyć POChP. Na wstępie musimy jednak zaznaczyć, że jest to choroba nieuleczalna, czyli taka, której nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się z organizmu. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może być jednak „tłumiona” poprzez skuteczne leczenie objawowe. Leczenie to polega w dużej mierze na zmianie aktualnego trybu życia. Co mamy przez to na myśli?

  • Rzucenie palenia – Jak leczyć POChP? – Aktualne statystyki jednoznacznie wskazują, że nałogowi palacze stanowią aż 90% spośród wszystkich zdiagnozowanych pacjentów cierpiących na POChP. Jeśli zatem jesteś uzależniony od wyrobów tytoniowych, powinieneś czym prędzej wszcząć walkę z nałogiem.
  • Zmiana środowiska – Pracujesz jako górnik, hutnik, pracownik tartaku? Niestety – Twoje otoczenie sprawia, że jesteś jeszcze bardziej narażony na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, niż przeciętny człowiek. Otacza Cię bowiem środowisko pyłowe, które nie jest korzystne dla Twoich płuc.
  • Odpowiednie ogrzewanie mieszkania – Zagadnienie smogu zapewne nie jest Ci obce, prawda? Jeśli zatem w sezonie grzewczym palisz w piecu nieprzeznaczonymi do tego materiałami, powinieneś jak najszybciej z tego zrezygnować.
  • Zgłaszanie do służb – A może zdarzyło Ci się widzieć, że z komina sąsiada unosi się czarny dym? W takiej sytuacji nie bój się zgłaszać sprawy na policję. Pamiętaj, że to kwestia zarówno Twojego zdrowia, jak i zdrowia Twoich najbliższych!

Jak widzisz odpowiedź na pytanie „Jak leczyć POChP?” jest niezwykle prosta. Wskazane powyżej zalecenia należy dodatkowo wspomóc odpowiednimi lekami przepisanymi przez lekarza. Dodatkowo warto również zadbać o siebie, czyli wprowadzić do swojego życia umiarkowaną aktywność fizyczną oraz zdrową dietę. To recepta na zdrowie!

Podstawowe symptomy POChP

Być może powyższe wskazania naprowadziły Cię na to, że to właśnie Ty możesz cierpieć na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. W związku z tym specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najczęstszych objawów POChP, obok których trudno przejść obojętnie:

  • Przewlekły kaszel – W przypadku osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc ataki kaszlu pojawiają się najczęściej o jednej porze dnia – na przykład rano, zaraz po przebudzeniu.
  • Przewlekłe duszności – Nierzadko kaszel doprowadza pacjenta do duszności, czyli do subiektywnego uczucia braku możliwości złapania powietrza. Warto jednak zaznaczyć, że duszność nie zawsze musi być efektem kaszlu; zdarza się, że może ona wynikać z codziennych czynności, takich jak jedzenie.
  • Odkrztuszanie plwociny – Kaszel wiąże się także z odkrztuszaniem wydzieliny płucnej zwanej fachowo plwociną. To rodzaj „flegmy”, zawierającej w sobie między innymi ślinę, resztki pokarmowe, komórki złuszczonego nabłonka, a także nierzadko ropę, krew oraz drobnoustroje chorobotwórcze.
  • Spadek kondycji – Obturacja z kolei wpływa na obniżenie tolerancji wysiłku, czyli, po prostu, spadek kondycji fizycznej. Poprzez skurczenie się górnych dróg oddechowych i oskrzeli dochodzi bowiem do błędnego transportu powietrza do płuc, co powoduje „zadyszkę”.

Podsumowanie

W tym artykule wskazaliśmy Ci, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i jakie są jej podstawowe objawy. Wspomnieliśmy także o przyczynach owej dolegliwości i podpowiedzieliśmy Ci, jak leczyć POChP. Jeśli zatem wiesz, że wskazana jednostka chorobowa może dotyczyć właśnie Ciebie, czym prędzej umów się na wizytę u lekarza rodzinnego. Pamiętaj, że sprawne wdrożenie leczenia może pomóc Ci odzyskać komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.