Newsletter subscribe

Budownictwo

Remont – nie daj się zwariować

Posted: 7 czerwca 2016 o 15:50   /   by   /   comments (0)

Wiele osób na samo słowo „remont” ma ciarki, zwłaszcza jeśli chodzi o prace w ich mieszkaniu czy domu. Remonty jednak wcale nie są tak straszne jak się może wydawać. Owszem, wprowadzają chaos i są sporym wydatkiem, jednak wszystko tak naprawdę zależy od tego jak zaplanowany został dany remont. Jeśli ktoś zaczyna remont, nie mając tak naprawdę pojęcia, co chce ostatecznie osiągnąć i ogólnie nie ustalając żadnej konkretnej kolejności wykonywanych prac, to oczywistym powinno być, że remont taki przyprawi go co najmniej o ból głowy i wiele zmartwień.

Co więc należałoby zrobić, żeby remont przebiegł możliwie najsprawniej? Przede wszystkim należy ustalić plan niezbędnych prac. Wszystkie remonty, niezależnie czy dotyczą kawalerem czy piętrowych domów mają jedną cechę wspólną – w pierwszej kolejności należy zacząć od tych kwestii technicznych, które są najtrudniejsze, zajmują najwięcej czasu lub robią największy bałagan – w tej kategorii znajdzie się więc przesuwanie, wydzielanie czy ścian, cyklinowanie podłogi, prace hydrauliczne, tynkowanie oraz zakładanie instalacji elektrycznej. Dopiero gdy już te prace mamy za sobą, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim są wszelkie prace malarskie – malowanie ścian, sufitów, okien, drzwi, listew przypodłogowych, kafelek itd.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy też zrobić sobie listę wszystkich niezbędnych materiałów i przyrządów, które będą nam potrzebne w czasie prac – nie ma nic gorszego niż remonty wstrzymane z powodu braku wałka czy płynu gruntującego, bo ktoś zapomniał go kupić. Posiadanie listy zakupów pozwala też rozejrzeć się w ofercie różnych sklepów i porównać ceny – nawet jeśli malować będziemy dopiero za dwa tygodnie, bo wcześniej czekają nas inne prace, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już teraz zacząć się rozglądać za farbą w najlepszej cenie.
Ważna jest również zasada nierozpoczynania wszystkich prac w tym samym czasie – materiały remontowe, sprzęty i inne podobne rzeczy trzeba gdzieś trzymać, więc dobrą opcją jest skończenie jednego pomieszczenia zanim zacznie się prace przy kolejnym albo chociaż zostawienie jednego pomieszczenia, do którego można znieść wszystkie rzeczy. Dzięki temu remont nie będzie tak chaotyczny, a i również efekty będą wcześniej widoczne.

Autor artykułu : Impregnat do drewna