Newsletter subscribe

Budownictwo

Schody dywanowe – oryginalne i uniwersalne zarazem

Posted: 29 listopada 2017 o 15:12   /   by   /   comments (0)

Schody dywanowe wpisują się w modne współcześnie trendy aranżacyjne, takie jak minimalizm czy styl modernistyczny. Spotyka się je zarówno w prywatnych wnętrzach, jak również w siedzibach firm czy obiektach użyteczności publicznej. Na pierwszy rzut oka wydają się lekkie i delikatne. W praktyce schody dywanowe wyróżniają się solidnością, wytrzymałością oraz ponadczasowym designem.

Zalety schodów dywanowych

Przede wszystkim takie schody projektowane są z troską o najmniejsze szczegóły. To ważne, ponieważ konstrukcja musi być solidna i dopracowana, tylko wówczas przetrwa próbę czasu i będzie estetycznym dodatkiem wnętrzarskim. Przeglądając przykłady schodów dywanowych, szybko można się przekonać o ich różnorodności. To wielka zaleta we współczesnych czasach, kiedy inwestorom zależy na posiadaniu oryginalnych wnętrz, stworzonych specjalnie dla nich. Schody dywanowe mają lekką, aczkolwiek solidną konstrukcję. Bardzo dobrze wpisują się w wyposażenie minimalistycznych domów czy biur, urządzonych w stylu nowoczesnym. Brak wang, czy też jak kto woli belek policzkowych, dodaje im lekkości, a także czyni ciekawym dodatkiem. Takie schody sprawdzają się jednak dobrze także w bardziej klasycznych wnętrzach. Wiele zależy tu bowiem od ich kolorystyki oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. Lekka, samonośna konstrukcja to ciekawe rozwiązania aranżacyjne, które w oryginalny sposób wzbogaci wnętrze. Najczęściej stosowanym materiałem pozostaje drewno. Ten uniwersalny surowiec bardzo dobrze komponuje się z różnymi meblami, dodatkami, a także z odmienną kolorystyką.

Z balustradą lub bez

Na ogół schody dywanowe przytwierdzane są wyłącznie do podłogi oraz stropu, dodatkowe mocowania do ściany raczej nie są wymagane. Za element wzmacniający i spajający konstrukcję służą natomiast balustrady. Nie są one obowiązkowe, ale w przypadku schodów dywanowych rzadko się z nich rezygnuje. Poprawiają bowiem bezpieczeństwo, dodając uroku całej konstrukcji. Najczęściej schody dywanowe uzupełnia się balustradami przeszklonymi, czasami pojawiają się w nich elementy drewniane lub wykonane ze stali nierdzewnej. O projekcie schodów warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu czy biurowca. Pod uwagę należy bowiem wziąć różne projekty schodów, ich położenie oraz ułożenie. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, rozsądnie jest zapoznać się z popularnymi rozwiązaniami, ale także skonsultować swoje pomysły z architektem. Dokładnie zaplanowane i przemyślane schody dywanowe będą bardzo ciekawym dodatkiem do wielu wnętrz.