Newsletter subscribe

Biznes i Firmy

Srebro – najcenniejszy biały metal

Posted: 21 kwietnia 2016 o 14:56   /   by   /   comments (0)

Srebro to metal szlachetny, który jest najbielszym z istniejących. Jedną z głównych właściwości srebra jest wysoki współczynnik odbicia światła, dlatego też produkuje się z niego bardzo wysokiej jakości lustra.
Srebro to metal, który towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest pierwiastkiem z grupy metali przejściowych, a w naturze spotyka się go w postaci rodzimej jak i w rudach. Kolejnymi właściwościami srebra jest to że łatwo się ciągnie i jest kowalne, ma połysk i z łatwością się poleruje. Ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Srebro ma większe zasoby niż złoto. W ciągu roku wydobywane jest prawie 20 tysięcy ton srebra. Polska jest największym producentem srebra w Europie. Wszystko dzięki KGHM Polska Miedź S.A, które rocznie przetwarza ponad 1300 ton tego kruszcu. Liderem w produkcji srebra jest Meksyk.
Srebro jest dobre w walce z bakteriami i oczyszcza wodę. Mała cząsteczka srebra, która jest mniejsza od ziarenka piasku, zabija 99 # drobnoustrojów, które znajdują się np. w wodzie. Nanocząsteczki srebra osadzają się na błonie komórkowej bakterii i blokują enzymy, dzięki którym się rozmnażają.
Srebro samo w sobie przyciąga zarazki, ma dodatni ładunek i dzięki temu ma podwójną siłę w walce z nimi.
Prawie każde narzędzie w medycynie jest pokryte srebrem, np. służące do dializy cewniki. Wszystkie przyrządy, przy których użyciu jest możliwe jakiekolwiek zakażenie drobnoustrojami.
Już w dawnych czasach Hipokrates opisał właściwości lecznicze srebra.
Wśród metali szlachetnych, srebro ma najwyższy współczynnik przewodności elektrycznej. Jest dlatego wykorzystywane w produkcji przewodów i sprzętów elektronicznych. Klawiatury w komputerach także posiadają srebrne styki.
Srebro jest także metalem, który najlepiej przewodzi temperaturę. Stosuje się je na przykład w bateriach słonecznych. Jest dobrym katalizatorem i jest wykorzystywane w fotografii.
Srebro to metal szlachetny. W stopie z miedzią jest używane w jubilerstwie do produkcji biżuterii, wszelkiego rodzaju naczyń oraz sztućców.

Źródło – http://zlomweglika.pl/skup-srebra-i-innych-metali-szlachetnych