Newsletter subscribe

Zdrowie i uroda

Uczulenie na kurz – jak walczyć z alergią na roztocza?

Posted: 24 kwietnia 2019 o 13:02   /   by   /   comments (0)

Kurz to mieszanina brudu różnego pochodzenia. Jest to również doskonałe środowisko życia dla roztoczy. To organizmy, które zasiedlają każdy zakamarek domu. Ich odchody to siedlisko alergenów! Jeśli często doświadczasz duszności, którym towarzyszy nieżyt nosa i zapalenie spojówek – to może być alergia na kurz. Uczulenie na kurz często jest mylone z przeziębieniem. Objawy są niezwykle mylące. Alergik może nawet odczuwać wahania temperatury ciała. Nieleczona alergia na roztocza może przerodzić się w astmę. 

Alergia na kurz – powody wystąpienia

Główny powód to czynniki genetyczne. Twierdzenie, że uczulenie na kurz może być skutkiem przebywania w warunkach zbyt sterylnych to mit. Dotyczy to również terapii polegającej na uodparnianiu chorego na roztocza. Alergik, stykając się z dużą ilością odchodów roztoczy domowych, może doświadczyć silnego ataku. Alergia na kurz utrudnia życie w znacznym stopniu. W przeciwieństwie do osób uczulonych na pyłki, alergik nadwrażliwy na kurz musi zmagać się z objawami przez cały rok. Alergia może ujawnić się już po narodzinach, jak też w wieku późniejszym. W przypadku wystąpienia alergii, należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą. Zwłaszcza, jeśli objawy zauważalne są już w pierwszych miesiącach życia. Alergolog doradzi, w jaki sposób pielęgnować dziecko i dbać o jego otoczenie, aby alergia nie była tak dokuczliwa. Lekarz określi, czy warto przeprowadzić testy skórne pod kątem alergii. Następnie, często wprowadza się odczulanie.

Dotyczy to dzieci, po przekroczeniu 5 roku życia. Efekty odczulania mogą być w pełni lub po części zadowalające. Nawet jeśli alergia zupełnie nie ustąpi, zmniejszy się ryzyko wystąpienia astmy. Można również stosować leki antyhistaminowe na receptę. Niestety w przypadku alergii na kurz konieczna jest duża ilość leków, co może negatywnie wpłynąć na organizm.

Jak pozbyć się roztoczy z zakamarków domu?

Podstawą walki z roztoczami jest regularne sprzątanie. Należy pozbyć się kurzu i wszystkich jego elementów składowych: zwierzęcej sierści, brudu, pyłu i wszelkich pozostałości. Jeżeli alergik jest właścicielem pupila, warto zadbać o regularne czesanie i kąpanie! Wszystkie te czynności nie mogą być jednak wykonywane przez osobę uczuloną. W zetknięciu z siedliskami roztoczy alergik bardzo ucierpi. Ponadto nawet najdokładniejsze oczyszczanie może nie przynieść ulgi. Roztocza zasiedlają także materace, tekstylia, pościel, meble i inne miejsca, które nie są codziennie czyszczone. Dlatego warto zaopatrzyć się również w specjalne preparaty likwidujące roztocza. Środek w aerozolu zlikwiduje alergeny nawet na 6 miesięcy! To doskonałe rozwiązanie, ponieważ trudno jest zapewnić sterylne warunki na stałe.

Choć życie z alergią jest trudne, można łagodzić objawy uczulenia. Oprócz tego, warto pozbyć się alergenów z otoczenia alergika. Pomocne będą specjalistyczne środki, oznaczone odpowiednimi atestami. Jakościowy preparat jest bezpieczny dla człowieka i zwierząt przebywających w domu. Stosowanie różnych metod neutralizujących alergeny i łagodzących objawy uczulenia to klucz do poprawy jakości życia.  

Jak leczyć objawy: https://allergoff.pl/artykuly/uczulenie-na-kurz-wyjatkowo-meczaca-dolegliwosc-jak-z-nia-walczyc/