Newsletter subscribe

Biznes i Firmy

Wiarygodność to podstawa

ISO-9001
Posted: 10 maja 2016 o 14:31   /   by   /   comments (0)

Złej jakości towary i usługi stanowiły kiedyś plagę, z którą nic nie można było zrobić. Prowadziło to do licznych sporów i wyczerpujących procesów, w których to klienci dowodzili, że zostali oszukani. Wszystko to było niepożądane i wyjątkowo uciążliwe, kupując coś trzeba było być wyjątkowo uważnym, żeby nie kupić czegoś niskiej jakości. Spowodowało to chęć znormalizowania wszystkich firm pod względem jakości. Najpierw oczywiście pojawiły się standardy lokalne, z czasem zaczęto je jednak rozszerzać, żeby mieć pewność, że towar zakupiony w innym miejscu będzie spełniał odpowiednie standardy. W końcu w 1979 roku British Standards Institution opublikował pierwszy światowy standard zarządzania jakością – ISO 9000. Z czasem system ten był jeszcze kilkukrotnie udoskonalany, aż w końcu powstał obecny standard ISO 9001. Norma ta określa wymagania jakie musi spełniać system zarządzania danej firmy. W momencie, gdy wymagania zostaną spełnione, firma może się ubiegać o certyfikat zarządzania jakością ISO 9001 – na chwilę obecną certyfikacja ISO 9001 jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie – co roku na świecie wystawianych jest około miliona certyfikatów z normą ISO 9001.

Co takiego daje taka norma? Przede wszystkim wiarygodność – firma, która otrzymała certyfikat zarządzania jakością ISO 9001 jest firmą sprawdzoną i godną zaufania. To znacząco poprawia pozycję firmy na rynku i pozwala jej pozyskać więcej kontrahentów, w tym również tych zagranicznych. Certyfikacja ISO 9001 to tak naprawdę zbiór zasad mających nakierować firmę na potrzeby i oczekiwania klientów, a w późniejszym etapie sprostaniu im. Oczywiście działania te nie mogą być jednorazowe – do obowiązków firmy należy więc miedzy innymi wprowadzenie nadzoru nad dokumentacją, zaangażowanie kadry kierowniczej w tworzenie systemu jakości oraz ustanowienie procesu realizacji wyrobów lub usług. Systematyczne pomiary jakości wyrobów, procesów oraz zadowolenia klientów mają na celu ciągłe ulepszanie usług firmy, a co za tym idzie zwiększenie zadowolenia klientów.

Wdrożenie tej normy jest procesem czasochłonnym – wymaga w końcu wprowadzenia w życie całej listy zasad i procesów, a jednak postępowanie zgodnie z procedują, a co za tym idzie końcowe zdobycie certyfikatu oznacza przychylność kontrahentów i klientów – w końcu będą oni mieli pewność, co do tego, że produkt/usługa są najwyższej jakości.