Newsletter subscribe

Motoryzacja

Wynajem długoterminowy – opcja również dla małych firm

wynajem-dlugoterminowy
Posted: 22 czerwca 2016 o 12:37   /   by   /   comments (0)

Finansowanie samochodów firmowych to temat dotyczący praktycznie każdego przedsiębiorcy. W zależności od rodzaju i specyfiki firmy, potrzebują one różnej ilości pojazdów. Różne też mają podejście do tego w jaki sposób można te samochody sfinansować. Najpopularniejszym rozwiązaniem, przebijającym nawet kupowanie samochodów za gotówkę, jest leasing, który od lat cieszy się w Polsce dużą popularnością.

Kolejną, dopiero rozwijającą się u nas formą finansowania samochodów, jest wynajem długoterminowy, którego założenia są bardzo podobne do tych oferowanych przez leasing. Tak jak w jego przypadku, firma decydująca się na wynajem długoterminowy nie kupuje samochodu, tylko płaci za możliwość jego użytkowania – w miesięczna opłata obejmuje zazwyczaj wynajem auta, ale też kompleksową obsługę zaprzyjaźnionej firmy zewnętrznej, która zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z obsługą samochodu, ubezpieczeniem oraz jego serwisem.

Zdecydowaną zaletą tej opcji jest fakt, że przedsiębiorca nie musi wnosić żadnego wkładu własnego w postaci opłaty wstępnej. Po rozwiązaniu umowy samochód wraca do firmy wynajmującej, firma natomiast może podpisać umowę na kolejny wynajem, z nowymi, zadbanymi samochodami.

Stałe opłaty miesięczne to kolejna zaleta, którą docenią wszyscy przedsiębiorcy – pozwala ona nie myśleć o takich rzeczach jak opłaty, do tego wydatki na samochody nie zaskakują, bo są automatycznie wpisane w miesięczny budżet firmy. Opłaty te często są też niższe od tych, które w podobnych firmach sami musielibyśmy opłacić. Ma na to wpływ fakt, że firmy wynajmujące często mają podpisane umowy umożliwiające im korzystanie dla swoich klientów ze zniżek. Wynajem długoterminowy, tak samo jak leasing nie wpływa w żaden sposób na zdolność kredytową klienta, miesięczne raty można też wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Na samym początku wejścia na rynek firm oferujących wynajem długoterminowy ich oferta dotyczyła głównie przedsiębiorstw potrzebujących dużej floty samochodów – firmy dostawcze, firmy posiadające wielu przedstawicieli handlowych itd. Dzisiaj oferta ta rozszerzona została również na małe firmy, potrzebujące jednego czy dwa samochody.