Newsletter subscribe

Biznes i Firmy

Zarządzanie firmą – co to znaczy?

Posted: 23 czerwca 2016 o 13:35   /   by   /   comments (0)

W momencie, gdy ktoś zakłada firmę wydaje mu się, że największym problemem będą dla niego początkowe formalności, bo przecież wszystko jest tak bardzo sformalizowane. Kolejnym problemem, który bierze pod uwagę jest zwykle fakt, że firma musi w jakiś sposób dotrzeć do klientów. Być może szuka sposobów na ich pozyskanie – co jest ważne, bo klienci to podstawa. Równie ważne jest jednak też coś innego, mianowicie zarządzanie firmą. Firma, która nie posiada określonego celu, nie wspominając o opracowanej strategii tego jak ten cel osiągnąć, tak naprawdę nie może działać skutecznie. To trochę tak jakby liczyć, że statek bez sternika i wytyczonego kursu dopłynie tam gdzie chcemy. To właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie jasnej polityki działania i wyznaczenie mocnej kadry zarządzającej, która będzie w stanie definiować na bieżąco nowe cele, cały czas trzymając rękę na pulsie.

Pierwszym krokiem każdego przedsiębiorstwa powinno być tak naprawdę określenie celów krótko i długookresowych oraz wstępne zaplanowanie sposobów, w jaki mogą zostać one osiągnięte. Samo określanie celów, bez zastanawiania się jak je można osiągnąć nie jest niczym więcej jak snuciem marzeń, które do niczego tak naprawdę nie prowadzą. Drugim etapem jest wdrażanie w życie nakreślonego wcześniej planu. Oznacza to zebranie dostępnych zasobów (ludzkich, finansowych i rzeczowych) i takie ich wykorzystanie, by możliwym było zrealizowanie założonego celu. Przy tym wszystkim jednak należy też pamiętać o aspekcie ludzkim jakim są pracownicy, ponieważ to oni stanowią trzon całego planu, nie wolno więc w swoich przewidywaniach i działaniach zapomnieć o odpowiednim ich docenieniu i zmotywowaniu. Ostatnim, bardzo ważnym etapem jest kontrolowanie przebiegu planu – należy cały czas czuwać i obserwować postępy, żeby w razie czego móc zareagować i zmierzyć się z powstającymi problemami.
Właściciel i kadra zarządzająca są odpowiedzialni za rozwój, cele i bieżące zadania firmy, dlatego tak ważne jest żeby myśleli przyszłościowo, nie skupiając się tylko na bieżącym stanie przedsiębiorstwa.

Polecamy odnośnie artykułu skuteczne narzędzia HR w BPSC